Clergy Biographies

bishop_sanchezMost Reverend Paul R. Sanchez, D. D.
Auxiliary Bishop of the Diocese of Brooklyn
Titular Bishop of Coeliana, Algeria
Pastor, Our Lady Queen of Martyrs R.C. Church

Bishop Sanchez was born November 26, 1946, in Brooklyn. He earned a Bachelor of Arts from St. Bonaventure’s University, a Master of Arts from the University of Notre Dame and a Licentiate of Sacred Theology from the Pontifical Gregorian University in Rome.

He was ordained December 17, 1971, at Saint Peter’s Basilica in Rome. His priestly assignments include Our Lady of Mercy, Forest Hills (1972-75), St. Michael, Flushing (1975- 87), and St. Sebastian, Woodside (1987-91). He served as pastor at St. Agatha, Brooklyn (1991- 2001), and Our Lady of Mount Carmel, (2001-08), while also serving as administrator of St. Margaret Mary, Long Island City. He was named Vicar for Queens North in June 2008 and served this area until January 2013.

Pope Francis greets Bishop Sanchez

Pope Francis greets Bishop Paul Sanchez, April 23, 2014, during the Brooklyn Diocese Pilgrimage to Rome for the canonizations of Saints John Paul II and John XXIII. Photo credit: Fotografia Felici.

Then-Father Sanchez was named a Prelate of Honor by Blessed John Paul II in 1997. He was named Vicar for Queens North in June 2008 and then served as Vicar for Queens from June 2009 through January 2013.

He became pastor of Our Lady Queen of Martyrs Parish on June 30, 2012, just weeks before his Episcopal ordination on July 11, 2012 as a new auxiliary bishop of the Diocese of Brooklyn.

He speaks English and Spanish, and now resides at OLQM.

The Meaning of Bishop Sanchez’s Coat of Arms [read more]


fr_passenantRev. Francis Passenant, Administrator

Fr. Francis J. Passenant was ordained a priest in February 1979, and served his first twelve years in parish work and the next thirteen years as a chaplain for the New York City Department of Corrections. He came to Our Lady Queen of Martyrs in 2004 as an associate pastor under Msgr. Joseph Funaro. Since June 2013, he assumed responsibilities as administrator of Our Lady Queen of Martyrs. In his administrative assignment, Fr. Passenant plays a key role in developing spiritual, pastoral and social programs and is involved in the fiscal operations of the parish.


fr_antoninRev. Antonin Kocurek, Parochial Vicar

In addition to serving as an assistant in the parish, Fr. Antonin ministers to immigrants in our diocese from the Czech Republic.


deacon_gregDeacon Greg Kandra 

In addition to serving as a deacon in our parish, Deacon Greg is Executive Editor of ONE, a magazine published by the Catholic Near East Welfare Association (CNEWA). Previously he had a long career in broadcast journalism, including as founding News Director of NET, the cable channel for the Diocese of Brooklyn, and an award-winning writer and producer for CBS News. He writes “A View from the Pew” and blogs at Deacon Greg Kandra.

 


cunninghamRev. Joseph Cunningham, Sr. Priest in Residence

Fr. Cunningham was assigned to Our Lady of Mercy Parish in Forest Hills when he was first ordained. He was Director of the office of Liturgy in the Brooklyn/Queen Diocese for many years. He then served as Rector of St. Vincent’s Seminary in Florida. Upon returning to the diocese, Father Cunningham was named Pastor of St. Gregory the Great Parish in Bellerose, where he served for many years before his retirement. He now resides with us in the OLQM rectory.

 

A View from the Pew

pew icon_gold

OLQM Stewardship Video

stewardship video icon_gold

Join Our Church

join our church icon_gold